Hedef Zirve Paintball

Hedef Zirve Eğitim Kurumları

Paintball Nedir?

Eğlendirici, sportif, stratejik, aktivasyon yönü ağır basan zevkli ve eğitici bir takım oyunu olan Paintball, takım ruhunu destekleyen tarafıyla hem eğitim, hem de bedensel faaliyetle zekanın bir arada kullanılmasını sağlar. Bireylerin birlikte hareket edebilme yetilerini ortaya çıkaran ve stresten arındıran bu zevkli oyun, takım yakınlaşmasına yapıcı katkılar da bulunmaktadır.

Ağaçların arasından mümkün olduğunca az ses çıkartmaya, hatta hiç ses çıkartmamaya çabalayarak, kayarak geçmeye çalışıyorsunuz. Önünüze gelen kayanın etrafını dolaşıyorsunuz ve aşağı doğru süzülüyorken, aşağıda üç karşı takım oyuncusunu görüyorsunuz! Fakat onlar sizi henüz duymadılar ve göremiyorlar… Dikkatlice nişan alarak, heyecandan tetiği de fazla sıkarak gereksiz atış yapmamaya çalışıyorsunuz.

Sessizce tüm karşı takımın oyuncularını işaretlemek için dikkatinizi yoğunlaştırıyorsunuz. Ve tetiğe basıyorsunuz. İşaretleyicinizden çıkan boya kapsülü diğer takım oyuncuları üzerinde patlıyor. SPLATT!!!
Onlar hazırlıksız yakalandılar ve hedef oldular. Toksik madde içermeyen bitkisel boya kapsülü ile oyun dışı kaldılar. Artık karşı takımın müfrezesi sizin nerede olduğunuzu biliyor. Takviye kuvvet istemek için herhangi bir sinyal gönderebildiniz mi? Ne yapmanız lazım? Hemen bir geçici plan ortaya koyma zamanı. Ancak bu kısa planı uygulamak ve bitirmek gerçekten zor. Ama endişelenmeyin, bu oyun size bunun nasıl yapılacağını öğretecektir…

Paintball’ın 70‘li yılların başında, bir kaç Kaliforniya’lı orman görevlisinin, kesileceği belirlenen ağaçları elle işaretlemek yerine yağ bazlı boya atan tabancaları kullanarak işlerini daha kolay ve keyifli bir hale getirmeye çalışmaları sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bir başka inanışa göre ise, ineklerini işaretlemek için kolay bir yol bulmayı amaçlayan kovboylardır bu zevkli oyunun temellerini atan.

Paintball, temel olarak bir kovalamaca şeklinde başladı. Rivayete göre ilk oyunlar doğada, bir grup insanın dağılıp “herkes kendi başına” sistemiyle bir tür kovalamaca oynaması şeklinde yapılıyordu. Birbirlerini kovalayıp “işaret tabancalarını” kullanarak boya topu atıyorlardı. Bu noktadan temel bir kurallar ve güvenlik önlemleri seti ortaya çıktı ve böylece paintball’ın ilk versiyonu şekillenmiş oldu.

Bu stratejik oyun, “Bağımsız Paintball Markörü” (havalı silahı) ve diğer yan ürün imalatçılarının ortaya çıkması, düzenli sahalarda oyun organizasyonlarının başlaması ve resmi turnuvaların düzenlenmesiyle yaklaşık yirmi beş yıl içerisinde bugünkü halini aldı. Oldukça yeni bir spor olmasına karşın paintball, 1980‘li yıllarda Kuzey Amerika’da başlayarak ülkede çok yaygın olarak oynanan bir oyun halini almıştır. Paintball, bir salgın gibi kısa sürede başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün dünya’da 13.600.000 kayıtlı oyuncu bulunmaktadır. Pek çok ülkede paintball takımları, sahaları, dernek ve/veya federasyonları mevcuttur.

1 Cevap

Yorum Ekle