Paintball Nasıl ve Nerede Oynanır?

Arkadaş grubuyla yapılabilecek aktivitelerin son yıllardaki gözdesi paintball, bir açık hava sporu olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Paintball Nasıl ve Nerede Oynanır?

Arkadaş grubuyla yapılabilecek aktivitelerin son yıllardaki gözdesi paintball, bir açık hava sporu olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Arkadaş grubunuzla evde buluşup tabu oynamaktan, yapacak bir şey bulamadığınız için sessiz sinema oynamaya kadar giden bir arayış içinde olmaktan sıkıldığınızı biliyoruz. Dışarıda yapabilecekleriniz de genellikle AVM içerisindeki mekanlarda bowling ya da bilardo oynamaktan öteye geçemediği için kendinizi çaresiz hissediyorsunuz. O zaman, hep birilerinden duyup, sosyal medyada boyalı tulumlarla gururlu pozlar veren arkadaşlarınızın fotoğraflarına imrenip bir türlü denemeye fırsatınız olmayan Paintball’un nasıl oynandığına ve nerelerde yapılabildiğine göz atmak ister misiniz?

Paintball, iki takımla oynanıyor; yani sizi yarı yolda bırakmayacak sıkı rekabeti seven takım arkadaşlarına ve karşı takımda olacak bir grup mızmız, dayanıksız, iddiasız ve tembel insanlara ihtiyacınız var. Tarafların birbirlerini boya topları fırlatarak vurmayı hedefledikleri bir oyun olduğu için, ne kadar cesur tipleri takımınıza çekerseniz o kadar kazanma şansınız olacak.

Takımlar için kişi sınırlaması olmamakla beraber, eşit sayıda olması şart, yani dengeyi ancak oyuncuların karakteri ve gücü değiştirebilir.

Oyuna başlarken Paintball için özel olarak tasarlanmış kıyafetleri giymelisiniz; aksi takdirde hem boyalar yıkanınca çıkmadığı için kıyafetlerinizin yasını tutmak zorunda kalırsınız hem de incecik kumaşların üzerinde patlayan jelatin küreler gerçek mermiyle vurulmuşsunuz gibi tiradlar atmanıza sebep olur. Kıyafetler genel çerçevede tulum, koruyucu gözlük ve ağız/burun maskesi şeklinde. Temel kıyafetlerin dışında, ek olarak performansı arttıran kıyafetler de seçilebilir, ki bu kısmı sadece takımların en çakal oyuncuları bilir. Buna ek olarak, Paintball silahı ve fırlatacağınız jelatin boya kapsülleri de ekipmanlar arasında ve size hiç bir alıştırma fırsatı verilmeden tedarik edilir.

Oyunun amacı, vurulmadan tüm rakipleri vurabilmek.

Vurulursanız oyundan çıkarılırsınız ve bu işlemin geçerli sayılması için bazı kurallar var. Oyun konseptlerine göre farklılık gösterse de, genel olarak jelatin kapsülün oyuncu üzerinde patlamış olması ve renkli boyanın kıyafetini lekelemiş olması esas kuraldır. Tabii ki, her oyunda olmazsa olmaz kontenjanını dolduracak en az bir mızıkçı vardır ve vurulduğunu bir türlü kabul etmez. Alanı terk etmediği için de diskalifiye olup tüm takıma cephe alır. Oyun bitince olayın kapanacağını sanmayın; mızıkçı oyuncu herkese bir müddet tavır alacak.

Paintball’un stratejik planlama ve koordinasyon gerektiren bir oyun olması da tam olarak bu ve bunun gibi durumlardan kaynaklanıyor. Belirlenen alanın her köşesini gözden geçirip, takım olarak pusuya yatılacak yerler iyi seçilmeli ve hareket öncesinde alınan kararlara tüm takım nizami bir şekilde uyulmalıdır. Aksi takdirde, takım arkadaşlarınızın kural tanımazlığı ve gereksiz kahramanlıkları yüzünden meydana gelecek zincirleme bir şekilde vurulma ve hızlı mağlubiyet kaçınılmaz. Özetle; takım arkadaşlarını iyi seçen, oyun daha başlamadan kazanmıştır diyebiliriz.

Peki, paintball nerelerde oynanır?

Prensip olarak açık hava sayılan her yerde oynanabilir. Alanın boyutları ve coğrafi özellikleriyle ilgili kısıtlamalar yoktur. Oyunun konseptine ve senaryosuna göre farklılık gösterebilir. Ormanlık bir alanda oynanabileceği gibi, profesyonel olarak Paintball için dizayn edilmiş sanal mekanlar da tercih edilebilir. Örneğin;

– Bursa: Gemlik Hedef Zirve Paintball / Gemlik

– İstanbul: Natura Paintball/Kayışdağı Ormanı-Maltepe

– İstanbul: İstanbull Paintball&ATV Arena-Çekmeköy

– Ankara: Atak Paintball-Ümitköy

– İzmir: Adatepe Paintball-Balçova

Yorum Ekle